piątek, 23 lipca 2010

Motyw Wsi

Informacje ogólne o temacie: Motyw Wsi  praca maturalna pomogę

Mokra Wieś - W. Podkowiński
Motyw wsi należy do jednych z najpopularniejszych tematów nie tylko wśród twórców różnych epok, ale również wśród maturzystów. Opis wsi jako miejsca do życia od stuleci prowokował pisarzy do głębszych przemyśleń i refleksji. Z tematem tym nierozerwalnie łączy się motyw przyrody, harmonii, pracy, różnic społecznych, dworu, chłopstwa, szlachty itp. Wybierając ten temat na maturę ustną z języka polskiego warto ukazać różnice w postrzeganiu motywu przez twórców. Można tu wyróżnić dwa główne nurty, które przewijają się przez kolejne epoki. Nurt idealistyczny to bardziej próba kreacji pewnego wyobrażenia o życiu na wsi i jej mieszkańców, niż jej rzeczywiste odzwierciedlenie. Jednymi z najciekawszych przykładów będą: Pan Tadeusz - Adama Mickiewicza,
Żywot człowieka poczciwego - Mikołaja Reja, czy Pieśń świętojańska o Sobótce - Jana Kochanowskiego. Na przeciwnym biegunie znajduje się nurt,  w którym twórcy postawili na pokazanie rzeczywistego obraz wsi z jej dobrodziejstwami oraz problemami. Do nurtu realistycznego zaliczyć można przede wszystkim dzieła z okresu pozytywizmu: Nad Niemnem - Elizy Orzeszkowej, ale również Chłopi - Władysława Reymonta, czy Kamień na kamień - Wiesława Myśliwskiego.



Ogłoszenie: praca maturalna, prezentacja maturalna 

Potrzebujesz pomocy w pracy maturalnej? Nowe wzory prezentacji maturalnych z uwzględnieniem Twoich sugestii i uwag!!! Szybko i profesjonalnie:  grupa.team6@gmail.com


Literatura podmiotu do Motywu Wsi: praca maturalna
  1. Chłopi - Władysław Reymont
  2. Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz
  3. Pieśń świętojańska o Sobótce - Jan Kochanowski
  4. Przedwiośnie - Stefan Żeromski
  5. Satyra na leniwych chłopów
  6. Szkice węglem - Henryk Sienkiewicz
  7. Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa
  8. Kamień na kamień - Wiesław Myśliwski
  9. Kartoflisko - Leopold Staff
  10. Konopielka - Edward Redliński
  11. Krótka Rozprawa między trzema osobami: Panem, Wójtem, Plebanem - Mikołaje Rej
  12. Wesele - Stanisław Wyspiański
  13. Wolny najmita - Maria Konopnicka
  14. Żeńcy - Szymon Szymonowicz

Cytaty do Motywu Wsi: praca maturalna, motywy        

  1. "Z jednej strony widnokręgu wznosiły się niewielkie wzgórza z ciemniejącymi na nich borkami i gajami; z drugiej wysoki brzeg Niemna, piaszczystą ścianą wyrastający z zieloności ziemi, a koroną ciemnego boru oderznięty od błękitnego nieba, ogromnym półkolem obejmował równinę rozległą i gładką, z której gdzieniegdzie tylko wyrastały dzikie, pękate grusze, stare krzywe wierzby i samotne, słupiaste topole." (Nad Niemnem, T. I)
  2. "Wszelako bywa – odpowiedział. – Bywa, że ciężko, bywa, że letko. Po pierwsze, to od gruntu zależy, a po wtóre, od uzwyczajenia i od siły. Do tego i pługi teraz insze niż dawniej. Dal mnie mórg zaorać to tak, jak na spacer pójść." (Nad Niemnem, T. I)
  3. "W ogóle chłopi mieli do zarzucenia panu Flossowi to, że nie jest panem z panów, że zaś nie lubił go i pan Zołzikiewicz, bo pan Floss nie starał się niczym szeleszczącym zasłużyć na jego przyjaźń, a raz na posiedzeniu jako ławnik nakazał mu nawet milczenie, niechęć więc ku niemu była powszechna; skutkiem czego usłyszał pewnego pięknego poranka wobec całej gminy z ust siedzącego obok ławnika, co następuje: „Albo to wielmożny pan – Pan Ościeszyński – to jest pan, pan Skorabiewski - to jest pan, a wielmożny pan, nie pan, ino dorobiec.” Usłyszawszy to pan Floss, który właśnie także kupił jakąś w owym czasie Kruchą Wolę, plunął na wszystko i gminę pozostawił gminie, tak jak w swoim czasie miasto pozostawiono miastu." (Szkice węglem)
  4. "A teraz powiem wam coś na ucho, czytelnicy: Rzepy nie byliby wzięli do wojska wzięli do wojska. Taka ugoda, jaką spisano w karczmie, nie była wystarczająca. Ale widzicie, chłopi się na takich rzeczach nie znają, inteligencja dzięki neutralności także niewiele, więc... pan Zołzikiewicz, który trochę wiedział o tym, liczył, że w każdym razie sprawa się przewlecze, a strach rzuci kobietę w jego ramiona. I nie przeliczył się ten wielki człowiek." (Szkice węglem)
  5. "A bo chłop i ma coś z Piasta,
    oś z tych królów Piastów – wiele!
    (…) bardzo wiele, wiele z Piasta;
    chłop potęgą jest i basta"  (Wesele)
  6. "Niech na całym świecie wojna,
    byle polska wieś zaciszna,
    byle polska wieś spokojna" (Wesele)

       Dzieła malarskie do Motywu Wsi: prezentacja maturalna
      Babie lato - J. Chełmoński

       Orka - S. Witkiewicz

      Kołomyjka - T. Axentowicz

      Jesienią - J. Malczewski

       Wesele Chłopskie - P. Bruegel

       Bociany - J. Chełmoński

      3 komentarze:

      Prezentacja Maturalna pisze...

      Powodzienia! ;)

      grupa.team6@gmail.com

      Prezentacja Maturalna pisze...

      http://maturka2011.blogspot.com/p/zamow-prezentacje.html

      Anonimowy pisze...

      Świetna pomoc w prezentacji maturalnej. Dzięki wielkie za pomoc!!!!!!!

      Katalog Stron